2007. december 29., szombat

A Végtelen Történet levegője testünk










Zsófia Rozália karácsonyra szép ajándékot kapott! A Végtelen Történetet. Előbb látta filmen, mert egy másfél esztendeje letöltötem, mivel magam sem láttam, és az egyik olyan mese, amit feltétlen megmutattam volna a gyerekeimnek( Ilyen még a Fehérlófia, A János vitéz, Az egri csillagok, és még nagyon sok más).
Nos, a film csalódás, csak részleteiben jeleníti meg a könyvbéli eredeti gazdagságát, igazságát, a befejezése pedig katasztrófa, nem erről szól a könyv!
Most esténként ezt a gyönyörűséget olvasom e két rettenetes gyereknek, akik az enyéim. Ma olvastam az Igramul a Tömérdeket!
Nagyon csodálkoznak.

Íme, Fantázia hős megmentői!



Van egy barátom. Ferkaitnak hívják. Semmiben sem hasonlít hozzám, csak ő is néger. Ja, vagyis olyan mint Szellemkutyának a fagylaltos barátja, aki csak franciúl beszél, de mégis abszolúte megértük magukat egymással.
Abban a fórumban, ahol mindketten nyomjuk, gyakran ajándékoz meg olyan gondolatokkal, idézetekkel, melyek nekem nagyon fontosak Íme a mai:

"Az épp szárnyra kelő madár lehetetlennek tartja a messzi égen való repülést. Képességeit a fészke dimenziójából méri föl. Egyszer azonban rájön, hogy tápláléka nem a fészekben nő, hanem abból a mérhetetlen kék távolból érkezik hozzá. Halk hang hirdeti számára a magasba lendülő szárnyak üzenetét és énekli a szabadság vidám dalát.

R. Tagore"



Vannak ajándék emberek. Köztünk vannak és már létezésük elég, hogy ne pusztuljon el a világ,
ők olyanok , mint a bálnák, akik énekükkel óvják a természet rendjét. Íme, egy ilyen jóságos bálna.(Bocsásson meg, de ez nekem nagyon szép jelző!)



Victorné Erdős Eszter
Nagyon nagy arc!


És másik két ilyen figura!
"Magyarország
új példaképei: Nagy Géza, az Ability Park vezetője, Takács Gábor, a Káva Kulturális Műhely alapítója, Victorné Erdős Eszter, a Ráckeresztúri Drogterápiás Otthon létrehozója. – A Pannon Példakép Alapítvány - melynek célja, hogy a nyilvánosság erejével és anyagilag is támogassa azokat a honfitársainkat, akik értékteremtő tevékenységükkel mindannyiunk számára követendő példákat mutatnak - immár harmadik éve működik és negyedévente három díjat ad át.

Takács Gábor, Victorné Erdős Eszter, Nagy Géza.Takács Gábor, Victorné Erdős Eszter, Nagy Géza.


Nagy Géza, az Ability Park vezetője személyes érintettség nélkül kezdett el foglalkozni a sérültek ügyével még egyetemistaként. Egyszerűen szembetalálkozott azzal, hogy kerekesszékes vagy más sérüléssel élő barátainak napi küzdelmet jelent a bejárás, az ügyintézés. A baráti társaságból kinövő egyesület egyre izgalmasabb ötletekkel állt elő, míg 1996-ban létrehozta az Ability Parkot. A nemzetközileg is páratlan élményparkban a látogató olyan helyzetekkel szembesül, amelyekben a mozgássérült gyorsabb, a süket beszédesebb, a vak jobban tájékozódik vagy az értelmi fogyatékos okosabb. A váratlan helyzetekben az egészségesek egyes képességeiket időlegesen elveszítik, ezért pótlásukra másokat (sérült segítőket) kell mozgósítaniuk. Géza a fogyatékosok ügyét nem megoldhatatlan szociális problémáként látja, hanem invencióval, empátiával és elkötelezettséggel feltérképezhető, izgalmas területként.

Takács Gábor, a Káva Kulturális Műhely alapítója tíz éve hozta létre, és azóta is vezeti a Káva Kulturális Műhelyt, mely drámapedagógiával, más néven színházi neveléssel foglalkozik. Munkájuk lényege, hogy a színházat eszközként használva fiatalok számára az élet alapvető dilemmáit körüljáró, ingyenes iskolán kívüli foglalkozásokat tartanak, tehát nem a színházzal, hanem emberi-erkölcsi kérdésekkel foglalkoznak. A mánfai Collegium Martineumban immár 5 éve egy DrámaDrom projektet indítottak, amelyben roma fiatalokkal csinálnak hasonló drámafoglalkozásokat, és a végén egy kész darab jön létre. Nyáron ezzel turnéznak a régióban, olyan helyekre juttatva el a színházat, ahol még soha nem járt semmiféle kulturális esemény. A résztvevők maguk is konfliktuskezelési képességekkel, a diszkrimináció elleni egészséges védelemmel vérteződnek fel a munka során. A projektet 2003-ban a Világbank a világ 200 legjobb fejlesztési projektje közé válogatta.

Victorné Erdős Eszter, a Ráckeresztúri Drogterápiás Otthon létrehozója maga is megjárta a maga rögös útját. Problémás kamaszként több iskolát megjárva, otthonról elszökve végigélte a periférián élők mindennapjait, és egészen megtéréséig jó úton haladt a végső elkallódás felé. Ma pedig a Református egyház keretein belül működő Kallódó Ifjúságot Mentő Misszió Drogterápiás Otthonát vezeti, mely már 20 éve segíti azokat, akik le akarnak szokni. Az Eszter által létrehozott drogterápiás központ mind eredményességét tekintve lenyűgöző, mind pedig az egyéni elkötelezettség mintája. A ráckeresztúri csoportterápiás intézmény, ahová a heroinistaként lecsúszott, többszörösen visszaeső, gyakran börtönviselt fiatalok kerülnek, a terápia a szellemi-lelki épülést, talpraállást szolgálja. Gyógyszeres kezelést nem végeznek, orvosuk sincs. Hinni nem kötelező, de a hit ajándék, úgy tartják. "

Az Isten áldjon mindenkit!








Nincsenek megjegyzések: